Bağcılar Doğan Anaokulu Haberleri

Anaokulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Kriterler Nelerdir?

Çocukların karakterlerinin şekillenmesinde ilk altı yıllık sürecin çok önemli olduğu bilinmektedir. Bu sürecin en iyi şekilde atlatılması için bu dönemde iyi ve kaliteli bir eğitim almış olmak gerekir.

Anaokulları; çocukların büyürken keyifli vakit geçirmesi, yetenek ve becerilerinin ortaya çıkarılması, hem diğer çocuklarla hem de yetişkinlerle daha iyi iletişim kurması noktasında hayati önem taşımaktadır. Bu gibi hususlar dikkate alındığında çocuğu için anaokulu seçimi yapmayı düşünen ebeveynlerin aklında hangi kriterlerin önemli olduğuna dair birtakım sorular bulunmaktadır.

Anaokulu Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Anaokulu seçimi sırasında her şeyden önce anaokulunda çalışan personelin eğitimli olup olmadığına bakılmalıdır. Kurum müdürü ve öğretmenlerin yetkinliklerinin tam olduğu mutlaka araştırılmalıdır. Eğitimli ve deneyimli bir anaokulu personeli sayesinde çocukların da istenilen bilgi birikim seviyesine gelmesi söz konusu olacaktır.

Anaokulunun sahip olduğu güvenlik önlemleri de hayati önem taşımaktadır. Anaokuluna herkes girip çıkmamalıdır. Bu tür ortamlara giriş çıkışları kontrol eden bir sistem olmalıdır. Buna ek olarak, çocukların gün içerisinde ne tür aktivitelerle ilgilendiği konusunda muhakkak bilgi alınmalıdır.

Çocukların eğitim programlarının dışında bale, drama, yüzme, satranç, yoga gibi eğlenceli aktivitelerle ilgilenmesini mümkün kılan bir eğitim sistemi olmalıdır. Ayrıca, bu tür aktiviteleri organize eden ve çocuklara öğreten kişilerin kim olduğu bilinmelidir.

Anaokulu seçimi sırasında okulda psikolog veya pedagogun olması büyük önem taşımaktadır. Çocukların gelişimlerinin gözlemlenmesi başta olmak üzere yaşadıkları olumsuz durumlarda destek almaları gibi hususlarda psikolog veya pedagog yardımı olmalıdır. Ayrıca, yemek menülerinin çocuklara uygun olarak hazırlanıp hazırlanmadığına bakılmalıdır. Mümkünse örnek bir menü istenmelidir.

Son olarak, çocukların okulda neler yaptığıyla alakalı günlük kayıtların tutulup tutulmadığına bakılmalıdır. Okulun ulaşımı, araç ve malzeme kalitesi gibi hususların da önemli olduğu söylenebilir.

Yorum Yap

Erken Kayıt için Bilgi Alın