Scamper Çalışması

Scamper Tekniği Nedir?

Okul Öncesi Eğitim‘in temel amaçlarından biri de çocukların yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmektir. Bunun için hayal kurmak, farklı düşünmek, orijinal ve sezgi, yaratıcı düşünmenin en önemli unsurlarındandır.

Bu noktada Scamper Tekniği devreye giriyor. Çocuklar Scamper Tekniği ile bu aşamaların hepsini kullanır ve yeni bir ürün ortaya koyabilir. Öyleyse scamper tekniği nedir? çalışma örnekleri nelerdir?

Scamper esasen yönlendirilmiş beyin fırtınası tekniğidir. Bundan dolayı uygulamalar esnasında çocukların söyledikleri her fikir değerlendirilir ve farklı düşünmeleri için cesaretlendirici olunur.

Scamper‘in temek özelliği, tek bir nesne üzerinde ve önceden belirlenmiş adımları takip ederek, o nesne hakkında beyin fırtınası yapmaktır.

Ancak bu beyin fırtınası belirli basamaklar izlenerek gerçekleştirilir. Scamper ile seçilen nesne değiştirilir, parçalara ayrılır, geliştirilir ya da başka nesneler ile birleştirilir. Farklı fikirlerin ortaya çıkabilmesi için öğrenciye sorular yöneltilir ve bu sorular, öğrencilerin düşünmedikleri yönleri de düşünmelerini, yaratıcılık ve düşünme becerilerini geliştirmelerine olanak tanır.

Bize Soru Sorun

Sorunuzun cevabını bulamazsanız, aşağıdaki formu kullanarak bize sorabilirsiniz:

  Takvim

  Mayıs 2024
  P S Ç P C C P
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031  
  Erken Kayıt için Bilgi Alın